Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.
Povesti de groază
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O viaţă liniştită

4 participanți

In jos

O viaţă liniştită Empty O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alex Dum Iul 28, 2013 8:45 am

Capitolul I-O viaţă nu tocmai perfectă

Era o zi de vară.Păsările ciripeau frumos iar florile de vară erau înflorite încă din primele zile de vară.Andreea,o fată de 11 ani,era o fetiţă care iubea florile.În fiecare an planta cîteva.Într-o dimineaţă aceasta planta margarete gînd auzi:
-Andreea,treci repede în casă!
-Vin cînd termin!
-Am spus să vii acum!
Andreea fusese chemată de mama sa vitregă,Ioana.Aceasta se căăsătorise cu tatăl Andreei cu 2 ani în urmă.Nu avea propriii ei copii,dar nici cu Andreea nu se purta tare frumos.Era destul de severă cu ea.Andreea ştia asta şi nici ea nu încerca să se ataşeze de Ioana,care se prefăcea că o iubeşte pe Andreea.
-Andreea,pregăteşte-te,plecăm în oraş!
-De ce?Chiar trebuie să merg şi eu?Măcar unde plecăm?
-La un prieten de-al meu!Aşa că schimbăţi hainele mai repede.
-Şi eu de ce mă rog trebuie să merg cu tine?
-Nu te pot lăsa singură acasă!Nu am încredere în tine!
-Dar pot rămîne cu Alisa.Spuse tristă Andreea.
-Am spus nu!Mergi cu mine!
Tot atunci intră şi Alisa în cameră.Alisa era sora mai mare a Andreiei.Avea 14 ani,şi la fel ca Andreea nu îi era tare dragă Ioanei,şi nici Ioana ei.Alisa vroia să spună ceva dar Toanaq îi spuse:
-Aşadar Alisa,ca să nu stai degeaba vei avea de lucru:va trebuisă speli podelele,să mături,să uzi florile.Şi să nu uiţi să calci hainele iar pe cele murdare să le speli.Ah da,eram să uit.Va trebui să speli vesela şi să mături la bucătărie.Acum eşti liberă,dar să faci tot ce ţi-am spus altfel vei fi pedepsită.
Alisa nu spuse nimic.Lăsă privirea în jos şi plecă.Peste 10 monute plecară şi Ioana cu Andreea.Pe drum,Ioana vorbi cu Victor,tatăl fetelor la telefon:
-Bună dragă,ce faci?
-Plec în oraş împreună cu Andreea.
-Unde?Întrebă Victor
-La un prieten.Nu te superi,nu?
-Sigur că nu.Atunci nu te voi deranja.
-Bine.Pa.Ioana închise şi tot restul drumului tăcu.
Seara,cînd se întoarse acasă începu să controleze cum făcu curat Alisa:
-Nu ai şters bine podeaua!Strigă Ioana.Şi nici farfuriile nu sunt bine spălate!
-Dar m-am străduit foarte mult!
-Mult şi rău!Strigă înfuriată Ioana
-Dragă ,nu te enerva.Spuse Victor.
-Cum să nu mă enervez dacă iam dat puţin de lucru şi nici pe ăla nu l-a făcut bine.
-Ce?Întrebase Alisa
-Iam spus să spele podelele şi vesela!Restul am făcut eu.Am şters praful,am spălat hainele le-am călcat am udat toate florile!
-Nu e adevărat!Minţi!Spuse Alisa.
-Să nu strigi la mama ta!Strigă la ea Victor!
-Ea nu e mama mea!E străină!
-Nu vorbi aşa!Cum îţi permiţi?
-Simplu!Strigă Alisa.
Mai tîrziu Victor încercă să vorbească cu Alisa dar aceasta nu vroia să-l asculte.Viaţa îi părea oribilă.Tatăl ei o vedea pe Ioana drept o sfîntă şi niciodată n-a spus nimic rău de ea.Alisa stătea pe gînduri şi privea stelele.Vroia şi ea să fie acolo,pe cer,unde nimeni nu îţi spune nimic de rău,toţi se uimesc de lumina ta.Şi tot aşa,privind stelele,Ioana începu a plînge...


Va Urma...
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alex Dum Iul 28, 2013 8:49 am

Capitolul II-Tragedia

.....Alisa îşi amintea de adevărata ei mamă.Erau foarte vesel cînd erau împreună.Mama ei o înţelegea mereu.Dar într-o zi blestemată...a fost lovită de o maşină.Murise în spital,Alisa avea atunci doar 10ani.Iarr Ioana,ea iubeşte doar baniii.S-au cunoscut la servici,Ioana aflînd de averea lui Victor făcu tot posibilul ca ei să se căsătorească.Alisa blestema ziua în care ei s-au căsătorit.Deodată,auzi bătăi la uşă:
-Alisa,sunt eu Andreea.Spuse ea încet.Dechide te rog,Ioana vrea să mă bată.
-Aici erai!Se auzi glasul Ioanei.Las că-ţi arăt eu!
La aceste cuvinte,Alisa sări furioasă de pe pat şi deschise uşa.
-Las-o!Strigă cu încredere Alisa.
-Iată şi prinţesa a deschis uşa!Vino cu mine!Ioana o apucase de păr pe Alisa dar aceasta o muşcă.
-Nu mă atinge,scorpie!Ţipă Alisa
-Închide-ţi gura!Strigă Ioana lovind-o pe Alisa peste faţă.
-Te rog,n-o lovi,o doare...
-Taci şi tu deşteapt-o şi vino cu mine!
Tot atunci apăru şi Victor.El reuşi să calmeze fetele.Totuşi Andreea plecase cu Ioana în altă cameră.Victor se apucă de vorbit cu Alisa despre mama ei.La final aceştia s-au împăcat.Dimineaţa cînd Alisa se sculă văzu cum tatăl ei se pregătea să plece la serviciu.Brusc,Alisa simţi un fior rece apoi parcă auzi o voce *nu-l lăsa să plece cu maşina...*Alisa făcu tot posibilul să-l împiedice,dar tatăl ei n-o nascultase.Îi promise doar că va fi atent la drum.Cînd plecă tatăl ei,ea mai simţi o voce *oare de ce nu ascultă*.Fata se sperie.Începu să creadă că sunt spirite în casa ei.Deodată auzise:
-Nenorocit-o unde mi-ai pus rujul?
-Nu l-am luat!Jur!
Era vocea surorii ei şi a mamei vitrege.Alisa urcă repede în camera Ioanei de unde spuse:
-Nu cred să fi luat ea rujul.
-Nu te băga!Ai înţeles?Strigă Ioana.
-Fac ce vreau!Şi de fapt,cine te crezi?Oprinţesă?Ştiu că te-ai căsătorit cu tata doar pentru bani.Tu nu poţi iubi,n-ai inimă.De asta n-ai proprii tăi copii.
-Taci!Ioana îi trase o palmă Alisei peste faţă.Aceasta făcu la fel.
-Nu mă atinge!Alisa plecă,iarAndreea plecase cu ea.Ioana rămase singură şi auzi o voce *tu chiar nu poţi iubi*
-Cine eşti!Strigă Ioana speriată.Răspunde!Dar nimeni nu-i răspunse.
Spre seară Ioana primise un tele fon de la poliţie:
-Ce s-a întîmplat?Cum?Cum adică?
Poliţistul îi spuse că Victor făcu un accident şi se află în comă la spital.Fetţele auziră şi ele,izbucniră în plîns.Deodată toate 3 auziră o voce *Nu l-aţi putut salva*.Va urma...

Sfîrşit
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alex Dum Iul 28, 2013 8:51 am

Capitolul III-Bileţelele

.....Toţi tăcură.Fiecare era împietrit de ce auzise.Ioana începu însă apoi să înjure şi să cheme dracul cu descîntecele ei.Andreea o îmbrăţişa strîns pe sora ei care încă era şocată.Apoi plecară amîndouă în camera Alisei unde au dormit noaptea.Dimineaţa,cînd se trezi,Andreea găsi un bileţel lîngă ea,unde scria*Ai uitat să plantezi margaretele,azi e o zi perfectă pentru aşa ceva*.Andreea arătă biletul Alisei.
-Nu pare a fi scrisul scorpiei de Ioana.Zise Alisa
-Atunci cina a scris bileţelul.Nu cumva tu?
-Să mă trezesc noaptea ca să scriu un bilet?Fii serioasă.
-Aşa e.Mai degrabă seamănă...cu scrisul lui tata.
-Ai dreptate,dar tata e la spital.
Fetele se duse în bucătărie şi găsiră un bilet de la Ioana*Am plecat în oraş,mîncarea s-o pregătiţi singure.Să faceţi curat!*.Fetele mîncară,făcură puţină curăţenie,apoi Alisa spuse.
-Am şi uitat că azi trebuia să plec la o zi de naştere.
-Şi pe mine cui mă laşi?Întrebă Andreea.
-Cu Ioana nu te las,vei merge cu mine.
-Ce bine!Merci!
-Eu plec să mă schimb.
Alisa plecă în camera ei şi se gîndi ce să îmbrace.Avea o mulţimea de-a hain,dar nu se putea decide.Deodată,bătu un vînt puternic iar fereastra se deschise.Vîntul aduse un bilet pe care scria *Îmbracă rochia pe care ai primit-o cadou jumate de an în urmă.
-Oare cine a scris mesajul ăsta?Se miră speriată Alisa.Ioana nu mi-ar sfătui aşa ceva niciodată,şi nici nu e scrisul lui Andreea.Alisa căută rochia care o primise cadou de la tatăl ei cu 2 ani în urmă.Pe rochie era un bilet*Va arăta bine pe tine*.Alisa în final decise să plece cu accea rochie.Peste un timp fetele plecară din casă.Între timp,Ioana era la un fel de întîlnire cu amicul ei.Aceasta îi povestise tot ce s-a întîmplat.
-Acum că e în spital mă simt mai bine...totuşi situaţia lui e stabilă.Cred că va trebui să plătesc unui doctor ca să-l facă să plece în altă lume.
-Păi făo.Atunci va muri şi îi vom lua banii.Spuse amicul Ioanei.
-Şi după ce o facem îi luăm banii,şi ne căsătorim.Deodată,Ioana simţi cum o cuprinse un fior rece şi simţi parcă cum o mînă rece ca gheaţa o strînge de gît.Amicul ei o întrebase:
-Te simţi bine?
-Nu chiar.De parcă ceva mă strînge de gît.
-Bea puţină apă.
Întîlnirea durase cîteva minute,apoi ei se despărţiră.Ioana se îndrepta acasă,cînd observă un bileţel lipit de geanta ei,în care scria*eşti o jigodie ordinară*.Va urma...

Sfîrşit
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alexa Dum Iul 28, 2013 8:52 am

interesant...imi place, ai grija cu gramatica daca scri repede incearca sa fi atent.
Ah si baga mai multa descriee, excesul de dialog nu face bine.
Next


IA STAI CE FACI...nu pui toate partile asa...trebuie sa ai comentari intre ale altfel e dublupost, mai bine stergele si asteapta sa citeasca cineva prima parte
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alex Dum Iul 28, 2013 8:53 am

Mă strădui dar am probleme cu claviatura...
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alexa Dum Iul 28, 2013 8:54 am

ahh...lasa asa acum...
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alexa Dum Iul 28, 2013 8:54 am

asta nu mai e pe parti da nah...sa vad cum o mut la terminate
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alle. Dum Iul 28, 2013 9:00 am

Imi place povestea!!! Razz
Alle.
Alle.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 402

Data de inscriere : 18/07/2013


http://povestidetotfelul.forumgratuit.ro

Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alina Vin Aug 02, 2013 1:03 am

Frumoasa poveste ! Astept urmatoarea parte
Alina
Alina
Nivel 1
Nivel 1

Mesaje : 92

Data de inscriere : 15/07/2013


Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Alle. Sam Aug 03, 2013 12:52 pm

Fffff tare!!Astept next!!
Alle.
Alle.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 402

Data de inscriere : 18/07/2013


http://povestidetotfelul.forumgratuit.ro

Sus In jos

O viaţă liniştită Empty Re: O viaţă liniştită

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum