Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.
Povesti de groază
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Harppe

4 participanți

In jos

Harppe Empty Harppe

Mesaj Scris de Ionuţţţ. Sam Aug 24, 2013 11:53 am

Un barbat din nord, pe nume Harppe, pe patul mortii, i-a spus sotiei sale sa-l inmormanteze in picioare, in fata usii de la bucatarie, ca sa se mai bucure de mirosul fripturii, care ii placea atat de mult, si ca sa poata vedea mai usor ce se petrece in casa lui. Vaduva a executat cu fidelitate dorinta sotului ei. Dar cateva saptamani dupa moartea lui Harppe, a fost vazut adesea , sub forma unei fantome oribile, care omora muncitorii si batea in asa hal vecinii, ca nimeni nu mai avea curajul sa ramana in sat.
Totusi, un taran pe nume Olaus Pa a fost destul de indraznet ca sal atace pe vampir, impunganu-l cu lancea si facandu-i o rana. Spectrul a disparut si a doua zi Olaus a deschis mormantul. Si-a gasit lancea in corpul lui Harppe, exact in locul unde impunsese fantoma. Cadavrul era inca intreg. A fost scos afara, ars si cenusa aruncata in mare, lumea fiind eliberata de funestele lui aparitii.
Corpul lui Harppe iesea cu adevarat din mormant. El trebuia sa fie palpabil si vulnerabil, pentru ca s-a gasit lancea in rana. Cum iesea din groapa si cum se intorcea ?Aceasta este intrebarea. Faptul ca s-a gasit lancea in rana, aceasta nu trebuie sa ne surprinda, caci stim ca vrajitorii care se metamorfozeaza in caini, pisici etc. poarta in corpul lor omenesc ranile pe care le-au primit pe aceleasi portiuni ale corpului in care s-au transformat si in care ei apar.
Ionuţţţ.
Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 349

Data de inscriere : 18/07/2013


Sus In jos

Harppe Empty Re: Harppe

Mesaj Scris de Alle. Dum Aug 25, 2013 12:36 am

Tare.. Very Happy:D:D xD
Alle.
Alle.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 402

Data de inscriere : 18/07/2013


http://povestidetotfelul.forumgratuit.ro

Sus In jos

Harppe Empty Re: Harppe

Mesaj Scris de Alexa Joi Iul 10, 2014 5:57 am

Hmmm...oare mai exista satul si casa ?
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

Harppe Empty Re: Harppe

Mesaj Scris de tudor Joi Iul 10, 2014 5:59 am

coool
tudor
tudor
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 386

Data de inscriere : 18/08/2013


http://darkness-knight.forumgratuit.ro

Sus In jos

Harppe Empty Re: Harppe

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum