Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.

Ucigașul Misterios

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ucigașul Misterios

Mesaj Scris de Alexa la data de Sam Oct 05, 2013 4:59 am

Ucigaşul Misterios
Scrisa de : W. S. Masterman

Capitolul: 1

MOARTEA MISTERIOASA

Telefonul sună pe masa inspectorului-şef de la Scotland Yard. Fiind foarte ocupat în ziua aceea, dăduse ordin să nu fie deranjat decât în cazurile urgente. Punând jos o hârtie ce o avea în mână , poliţistul apucă receptorul.
O voce de femeie întreaba:

- Scotland Yardul ?
- Da, da, răspunse el înciudat. Aici inspectorul-şef Sinclair. Ce s-a îmtâmplat?
- Ascultă-mă cu atenţie , zise vocea. Secretarul de stat James Watson a fost ucis în locuinţa sa. Ar fi foarte bine să te duci  fără zăbava acolo. Ai înţeles? Repetă te rog.

Inspectorul-şef era renumit pe tot Scotland Yardul pentru calmul şi sângele său rece , dar această comunicare îl uimi peste măsură. Vocea de la celălalt capăt al firului era atât de calmă, de parcă l-ar fi invitat pe poliţist la un ceai. Înainte de a răspunde , vocea se făcu din nou auzită:

- O să-ţi mai spun odată!

Şi de data aceasta comunicarea se sfârşi cu următoarele cuvinte:

- Ai înteles?

În cele din urmă, Sinclair îşi reveni.

-Dar cine vorbeşte acolo?

Auzi un râs uşor şi vocea grăi iar:

- Nimeni altul...decât ucigaşul.

Apoi s-a facut tăcere.
În prag apăruse Lewis, asistentul și omul său de încredere.

-Își bate cineva joc de noi, zise șeful, adâncindu-se iar în lectura hârtiei.

Peste un minut, Lewis s-a înapoiat în birou.

- Jos nu se știe nimic domnule inspector-șef. La centrală e o nouă funcționară, care pretinde că o doamnă i-ar fi spus că e o bună cunoștință a dumneavoastră și că dorește să vă vorbească de îndată.
-Ah, firește, iar o poveste tâmpită! Bine,dom'le. Acum fă bine, Lewis, și vezi ce mai face Sir James, secretarul de stat

* * *

Peste zece minute, se auzi o bătaie în ușa și un aprod îl anunță pe domnul Collins.
Sylvester Collins, deși nu era un Sherlock Holmes, se lăsase păgubaș de meseria sa de jurist și își deschisese un birou de detectiv particular, cu toate ca lui nu-i plăcea acest titlu. Pretindea doar că-l luase pentru a pune în practică cunoștințele învațate. Lucru ce aproape îi izbutise. Lucra mână în mână cu poliția care in nenumărate rânduri îi încredințase diferite însărcinări, pe care le dusese la bun sfârșit.
Fața sa uscațivă se evidenția printr-un nas cât toate zilele de mare, o gura energică și un păr negru ca pana corbului.
Era și un sportiv de mâna întâi.
Sinclair era cu totul altfel. Era un funcționar al Scotland Yardului, așa cum găsești în viața cea de toate zilele și nu cum sînt cei înfățișați în romane. După ce făcuse cariera militară în India, i se încredințase, la cererea lui, acest post la Londra. Era un om bine înzestrat de natură, cu toate acestea nu se simțea mai mic atunci când , în unele cazuri, găsea pe câte un prieten care sa-i dea o mână de ajutor.
Collins avea oricând intrarea liberă la Scotland Yard și pătrunsese în biroul lui Sinclair fără să fie oprit de nimeni. Detectivul particular, cu o țigară în colțul buzelor și-a pus pălăria și bastonul pe birou și a întrebat:

- Ei, ce s-a întâmplat ?

Sinclair se uită uimit la el.

-Ce vrei să spui?
-Păi m-ai chemat.
- Nici nu mi-a trecut prin gând.
-Acum aproximativ vro - se uită la ceas- zece minute, m-a chemat cineva la telefon și mi-a spus că vei să-mi vorbești.
-Cine să fi fost oare?
-O voce de femeie.
- Și ce spunea?
-Nimic alceva. Când mi-am spus numele, mi-a vorbit astfel: ”Inspectorul-șef dorește să vă vadă de urgenta” și imediat a închis telefonul.
-Trăsnește-mă, Doamne...
- Asta o să și facă, pentru că voiam să mă duc la tenis...Vorbnd serios, să știi că și-a râs caeva de noi. Acum , iubitule, o șterg.

_____________semnatura_________________
Itsuka hikari ni mukau sakasama no chou.
Kimi to kimi o kiru kagami no naka
Jugyouchnu no rouka hibiku ashioto
Taezu ame no oto ga tsuite kuru yo.
Kanjiru mama no katachi wa mabushii
Amai hana ni naru doku no mi ni mo naru
Kyoumo ame ano hito ima mo
Sora to sora de tsunagitai no
In this creaziness, uncertainty
Hitori hitori no omoi o bokura wa dokoka ni nokoseru darou ka
In this creaziness you gave me life
Hitotsu no omoi o bokura wa doko made mamoreru darou ka
In this creaziness uncertainty
Hitori hitori no omoi o bokura wa dokota ni nokoserudarou ka
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Data de inscriere : 14/07/2013

Vezi profilul utilizatorului http://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: Ucigașul Misterios

Mesaj Scris de Zimbabue la data de Sam Oct 05, 2013 7:10 am

FOARTE INTERESANT SI FOARTE TAREEEEEEEE!

Zimbabue

Data de inscriere : 07/09/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Ionuţţţ. la data de Sam Oct 05, 2013 11:29 am

Foarte tare Assa
Continua asa! Wink
Next draga Very Happy

"We are the voice of a song unsung! ^^ ."
Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Data de inscriere : 18/07/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexa la data de Dum Oct 06, 2013 4:59 am

-Stai! O clipă încă! Află că a încercat cineva să-și bată joc și de mine- și inspectorul i-a povestit fără zăbavă ce i se comunicase și lui telefonic.

Collins era în culmea mirării.

- Și ce-ai făcut ?
- Lewis se interesează tocmai unde se află secretarul de stat în acest moment.

În clipa aceea , ajutorul pătrunse în birou, spre a da raportul

- Secretarul de stat pentru moment nu-i nici la Parlament , nici la minister. Nimeni nu știe unde poate fi.
-Telefonează la dânsul acasă, porunci Sinclair, nerabdător.
-Asta n-aș îndrăzni, spuse Collins. Dacă totul e în regulă , nu trebuie să ne facem de râs , iar dacă s-a făptuit o crimă, e mai bine să nu se afle atât de curând. Știi ceva? Mașina mea e afară. Plecăm la locuința lui din piața Leveson și vedem noi cum stau lucrurile. De altfel, ai lucrat de mai multe ori cu el.

Funcționarul făcu o mutră acră.

-Rangul meu nu mă îndreptățește să fac o vizită secretarul de stat Sir James Watson.
-Apă de ploaie. Haide...
-Bine, fie! Dau iau și doi oameni în civil ... așa nu se va băga de seamă

Collins râse.

-Slavă Domnului că nu sunt și eu funcționar. M-aș înăbuși...
-Ei aș...ce ai face tu în locul meu?
-Eu aș năvăli în casa lui, întrebând dacă nu e mort, din întâmplare.
-Atunci să mergem!

Lewis ascultase , tăcut , dialogul.

-Vino și tu, Lewis, îi spuse Sinclair. Ia-l și pe Smith.

Spre marea sa uimire, Lewis devenise alb ca varul, iar mâinile începuseră să-i tremure.

-Să mă iertați domnule inspector-șef, dar tare aș vrea să rămân aici. Nu mă simt deloc bine.

Sinclair se uită țintă în ochii lui.

-De când nu te simți tu bine?
-O, de vro câteva minute, domnule inspector-șef. Cred că din cauza zăpușelii.
-Atunci trimite pe alcineva, dar repede, că vreau să mai fac o partidă de tenis, spuse Collins, nerăbdător.

Sinclair voi să mai sună ceva, dar o privire a lui Collins îl făcu să tacă.

-Trimite imediat doi oameni! Să ne aștepte la intrare!
-Ce-o fi cu Lewis? întreabă Sinclair, în automobil. E mâna mea dreaptă!
-Cine știe! mormăi Collins, cae se afla la volan . Trebuie să vedem întâi ce s-a întâmplat.

Când ajunseseră la casa secretarului de stat, funcționarul porunci lui Smith să rămană la intrare, dar să nu se lase văzut. Celălalt polițist fu expediat în dosul casei, unde se află un zid înalt. Ușa beciului se găsea lângă intrare.
Cei doi prieteni au urcat treptele, au sunat și le-a deschis o servitoare. Anume Simmonds.

- Domnul secretar de stat e acasă? întreabă Sinclair.
-Da, e în cabinetul de studii, răspunse femeia. codindu-se. A dat poruncă să nu fie deranjat.
-Când l-ai văzut ultima dată? întreabă Collins, aruncându-i o privire pătrunzătoare.
-O, de vro jumătate de oră.
-Ce prosti am fost! spuse Sinclair. Cel mai inteligent lucru ar di s-o ștergem acum.
-Ferească Dumnezeu! De vreme ce suntem aici. trebuie să vedem despre ce e vorba. L-am putea întreba, bunăoară, ceva despre Blake, care urmează să fie spânzuat joi. Ai auzit de cererea ce s-a făcut pentru grațierea lui?
-Bine, dragă, fie, răspunse celalalt, întorcându-se apoi spre servitoare. Fii te rog bună și du cartea mea de vizită lui Sir James, și întreabă dacă-mi poate dărui câteva minute.

După ce femeia plecă, Sinclair zise:

-Mă faci să intru în bucătăria Diavolului, pentru ca o să mă întrebe ce caut aici și nu-mi văd de treabă.
-Asta las-o pe seama mea, răspunse detectivul căruia îi plăcea să ducă la bun sfârșit toate planurile sale.

Peste puțin doamna Simmonds se înapoie mirată:

- Am bătut de două ori în ușă și n-am primit nici un răspuns. Poate că a adormit, așa că , dacă nu e vorba de ceva urgent, nici n-aș vrea sa-l deranjez.

Cei doi bărbați se uitară unul la altul.

-Mi-e treamă că-i urgent, declara Collins. Ne vom duce noi în persoană să vedem ce s-a întâmplat. Domnul e inspectorul-șef Sinclair de la Scotland Yard.

La acest ultim nume femeia păli.

-Scotland Yard? Npdăjuiesc că nu-i nimic grav!
-De ce să fie? Domnul secretar de stat primește adeseori funcționarii Scotland Yard-ului în audința

Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Sus In jos

Mesaj Scris de Ionuţţţ. la data de Dum Oct 06, 2013 5:11 am

E interesanta si dubioasa Smile)
I like it!
Next! Very Happy

Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor la data de Lun Oct 14, 2013 7:28 am

ai drebtate victor e cam dubioasa dar abea astept sa vad ce se intampla
next Very Happy

tudor
Nivel 2
Nivel 2

Data de inscriere : 18/08/2013

Vezi profilul utilizatorului http://darkness-knight.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexa la data de Mar Noi 26, 2013 8:47 am

Cei doi bărbaţi pătrunseră în casa.
Femeia a dispărut pe dată, dar cei doi nici n-au băgat de seamă.
Apropiindu-se de uţa indicată de doamna Simmonds, bătuseră cu putere, apucară de cleanţă , dar uşa era încuiată pe dinăuntru şi nici măcar un sunet n-a ajuns până la urechile lor.

-Trebuie să spargem uşa.
-Ar face prea mult zgomot, răspunse Collins, privind prin gaura cheii. Uite, cheia e băgată în broască pe dinăuntru. Las' că-i vin eu de hac.

Scoţând din buzunar un cleşte mic, începu sa-l învârtească cu grijă, în broască.

- Ai fi putut deveni un foarte bun spărgător, râse poliţistul.

În acelaşi timp, Collins deschise uşa şi privi înăuntru.
În cameră, domnea un întuneric desăvârşit, aşa că atunci când cei doi au pătruns, nu au putut să vadă nimic. În faţa căminului, se află un fotoliu larg, pe care se odihnea secretarul de stat Sir James. Capul îi atârna foarte ciudat pe speteză.

-Telefonează repede după un doctor. Eu aştept aici, spuse detectivul particular.

Privirea lui lunecă de jur împrejur.

- Nu văd nici un aparat pe aici. Întreab-o pe jupâneasă.

Sinclair se îndreptă spre scară şi o strigă pe doamna Simmonds.
Neprimind nici un răspuns, se înfurie şi strigă şi strigă şi mai tare.
În cele din urmă, îi răspunse o voce jumătate înăbuşită.

-Repede! Unde e telefonul?...

Se auziră paşi pe scări şi apăru doamna Simmonds. Plângea.

-Lasă asta! Unde e telefonul?
-N-avem nici un telefon în casă, sună răspunsul. La desfinţat Sir James. Mereu era deranjat de soneria lui.

Collins începu să-şi piardă răbdarea.

- Trimite pe unul din oamenii dumnitale după decor, strigă el lui Sinclair. Cu bătrâna nu e nimic de făcut. Avem destui oameni prin apropiere. Dar repede, omule! Este vorba, poate, de viaţă sau de moarte.

Sinclair se năpusti în stradă, dădu poruncile necesare unui poliţist, apoi se înapoie in casă.
Collins adesese din cealaltă cameră două saltele de paie, pe care le întinsese pe jos, una lângă alta, apoi cei doi oameni începuseră să se târască în genunghiînspre fotoliul din faţa căminului.
O singură privire le-a fost de ajuns. Deşi era întuneric au putut totuşi să observe o pată mare pe frunte. Pata era plină de sânge închegat.

- Gaură provenită de la un glonte, spuse Sinclair,care se pricepea în astfel de chestiuni. A fost împuşcat.
- Hmm... O să vedem ce va spune doctorul. Dar acum vreau să am puţină lumină.

Cu foarte mare băgare de seamă, el păşi el păşi peste saltele şi trase perdelele de la fereastră.
Camera era foarte drăguţ orînduită, căci Sir James era un om plin de gust şi avea destule mijloace ca să se simtă mulţumit acasă la el.
Pereţii, până la o înălţime de şase picioare, erau acoperiţi de cărţi.
Deasupra lor, atârnau tablouri de foarte mult bun gust.
Căminul era o opeă de artă, făcut în stejar cioplit.
Ferestrele erau închise. Altă intrare sau ieşire nu există.
În cele din urmă, a apărut un doctor care a fost introdus pe dată.
Sinclair îşi spuse numele şi-l prezentă şi pe însoţitorul său, apoi doctorul începu o cercetare foarte amănunţită.

-E mort! spuse el cu convingere. După părerea mea, moartea s-a produs cel puţin acum o jumătate de oră. Mi-ar fi foarte greu s-o spun cu precizie. Este vorba despre o crimă sau o sinucidere ?
-Nici noi nu ştim, îi răspunse Sinclair. Şi noi am venit de-abia acum.
-Vă cerem să păstraţi, deocamdată , cea mai desăvârşită discreţie, îi recomandă Collins, doctorului.
-Dar...nu e oare...? doctorul aruncă o privire cadavrului. E secretarul de stat Sir James, nu?
-Ba da, răspunse Collins, sec. De aceea vă cerem să nu vorbiţi nimic, până ce nu vă vom da noi dezlegare. Inspectorul-sef Sinclair reprezintă aici Scotand Yardul. Pricepeţi?

Doctorul făcu o plecăciune. În gandul lui se şi vedea jucând un rol principal în drama aceasta. Asta, desigur, îi va aduce pacienţi si admiraţie.

- Ar fi bine să ducem cadavrul într-o încăpere unde i-am putea face o cercetare mai temeinică, spuse medicul.
-Atunci fiţi atât de bun şi aşteptaţi afară, până ce vom vedea ce avem de făcut.
-Prea bine, răspunse doctorul. Rămân cu plăcere la dispoziţia dumneavoastră.

Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Sus In jos

Mesaj Scris de Anna la data de Mar Noi 26, 2013 8:51 am

Neeexxttt Very Happy

In viata trebuie sa stii cum sa joci ca sa ramai in picioare. 

Anna
Nivel 2
Nivel 2

Data de inscriere : 28/07/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Ionuţţţ. la data de Mar Noi 26, 2013 12:50 pm

Hmm...interesaaant ))
Next Assa Next

Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexa la data de Mier Noi 27, 2013 10:57 am

-Acum, făcu Collins după plecarea doctorului, spune-le oamenilor dumnitale să nu părăsească casa.

După ce Smith primi ordinul şefului său, pentru o cât mai bună pază, se urcă pe zidul din spatele casei. După o bucată de vreme, Collins deschise fereastra şi-l întrebă:

- S-a întâmplat ceva?
-Nimic până acum! sună răspunsul.

Collins s-a înapoiat lângă Sinclair.
Cei doi erau obijnuiţi să lucreze împreună. Sinclair ştia ce trebuia să lase în grija lui Collins şi ce trebuia să preia el în persoană.

-O împuşcătură pe cinste- nici o urmă de luptă- în tâmpla dreaptă - glontele se mai află în creier - toate s-au desfăşurat simplu - ambele mâini au o poziţie foarte liniştită - ochii sunt închişi. Ai mai observat ceva pe corp?

Sinclair îl cercetă cu un ochi critic.

-Cred că împuşcătura a venit de la uşă... Ia să mai vedem ce e pe aici... O cană, un sifon şi şi două pahare.

Întâi luă un pahar în mână şi-l examină, apoi pe celălalt.

-Whisky. În celelalt e sifon.
-Bine, bine, dar cine să fi fost musafirul ? Scrum de ţigări...Au fumat amândoi... Din păcate, n-aş putea spune ce fel de ţigări erau...

Deodată, zăriseră un revolver. Collins îl ridică de jos.

- Revolver militar- Webley...zise el deschizându-l.
-Cinci pline şi una goală...semnificativ- foarte semnificativ. Prea simplă afacerea. Mi-ar fi plăcut una mai încurcată.

După ce s-a uitat gânditor spre fotoliu pe care se afla victima, a continuat.

-Acum să examinăm urmele de paşi. Graţie prevederi noastre de a pune jos saltelele, urmele sunt sânt foarte vizibile pe covor.

Collins se lăsă într-un genunchi şi începu să examineze covorul cu foarte mare băgare de seamă. După o bună bucată de vreme, se ridică în picioare.

-Trei urme diferite de paşi. Întrebarea e care din aceste urme aparţine mortului?

Ca un funcţionare conştincios ce era, Sinclair îi trase victimei una din ghete. Urma se potrivea la aceasta.

-Acum aş vrea să ştiu care e calea aleasă de ucigaş, continuă Collins. Curios lucru! Cu toate că era o zi foarte călduroasă de vară, toate ferestrele erau închise.Poate pentru ca nimeni să nuaudă detunătura.
-Nu poate fi vorba de o sinucidere, Collins!...
-De ce nu? A, aşa e ... tu te gândeşti la comunicarea telefonică!
-Pereţi şi duşumeaua trebuie cercetate cu mare grijă.
-Fireşte- şi căminul, chiar. Deocamdată nu mai avea ce face aici. Sa-l chemăm pe doctor şi să ducem cadavrul în altă parte. Cana , sifonul şi paharele împachetează-le cu grijă- poate vom descoperi ceva amprente digitale pe ele.

Sinclair roşise la faţă.

- Drace, ce tâmpit am fost! N-ar fi trebuit s-o fac. Chestia îmi cam căzuse la nervi, aşa că în vreme ce tu te târai pe covor, mi-am îngăduit să iau un strop de whisky. E de neiertat!
-Te cred, observă Collins, liniştit. Ar putea să te coste postul dacă s-ar afla. Din fericire, însă, nu-mi place să pârăsc.
-Eşti foarte cumsecade, mormăi poliţistul îmbufnat.

Cadavrul a fost dus în sufragerie şi lăsat lăsat în seama doctorului.

-Acum vine jupâneasa la rând, spuse Sinclair. Doamna Simmonds, eşti bună să posteşti până aici?

Femeia se supuse cam anevoie şi luă loc pe un scaun în faţa poliţiştilor.

-Acum, spune-ne , te rog, dacă ne-ai putea da vreo lămurire asupra dramei ce s-a desfăşurat aici, începu Sinclair foarte prietenos. Haide, linişteste-te şi spune-ne tot ce stii.

După un îndelungat interogatoriu, se stabiliră următoarele:
Secretarul de stat era văduv şi locuia împreună cu fiica sa, Mabel. Pentru moment, fata se afşă la moşia lor din Devonshire, de unde politicianul venise chiar în aceeiaşi zi, cu intenţia ca a doua zi să se înapoieze. Servitorilor li se dăduse liber. Numai doamna Simmonds rămăsese să-l îngrijească pe Sir James.
Toată dimineaţa fusese la minister şi de-abia pe la două se înapoiase. Era un om căruia îi plăcea singurătatea. De obicei, ocolea oamenii.
Auzindu-se sunată, coborâse scările şi îl văzuse pe Sir James în camera lui , în care tocmai intră un bărbat. Nu-l putuse vedea la faţă, dar era pesemne vreun funcţionar de la minister. După plecarea menajerei, Sir James încuiase uşa. Chiar secretarul se stat în persoană îl însoţise pe străin până la ieşire, aşa că nici de data aceasta femeia nu-i văzuse faţa.

Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Sus In jos

Mesaj Scris de Ionuţţţ. la data de Mier Noi 27, 2013 11:31 am

Asaaa daca bai next mai repede nu te superi nu? Smile)

Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexa la data de Joi Noi 28, 2013 8:38 am

Puţină vreme după aceea, Sir James o trimisese să pună o scrisoare la cutie. La întrebarea ei, Sir James îi spusese că-şi va lua cina în oraş şi că până atunci ţine să nu fie deranjat.
După plecarea menajerei, se încuiase în cameră. Ata o ştia cu siguranţă, devoarece auzise cum se răsucise cheia în broască. Era foarte sigură că altă vizită nu mai primise în acea seară. Nu auzise nici un zgomot.
La întrebarea de ce se arătase atât de agitată, femeia a răspuns că e cam fricoasă din fire şi vizita străinului din zoua aceea îi sucise capul.
În cele din urmă, Collins o întrebă dacă rudele obişnuiau să vină în vizită.

-La Londra nu prea, dar în Devonshire primeam foarte mulţi musafiri...
-Sir James arăta în ultimul timp că e stăpânit de vreo spaimă oarecare?
-Da, mi s-a părut adeseori. Purta, de regulă, un revolver încărcat la el.
-Aşa? Şi unde este acum revolverul acela?

Menajera îi conduse pe cei doi în cabinetul de lucru, în care stătea acum un poliţist în civil, deschise un sertar şi le arătă un revolver încărcat, cu patul de argint.

- Spuneai că Sir James avea numai un copil-o fată?

Doamna Simmonds şovăi cu răspunsul.

- Sânt de vreo douăzeci de ani în serviciu, aici. Sir James mai avea un fiu, dar cu apucături cam rele. Acum vreo câtiva ani, a plecat în străinătate şi după câte ştiu eu nu s-a mai auzit nimic despre el.
-Sir James nu era în legătură cu el?
-Fireşte că nu ştiu tot ce s-a întâmplat, dar ştiu că Sir James îi dădea o rentă. Acum câţiva timp biroul de avocatură i-a comunicat că urma fiului fusese pierdută şi tatăl n-a mai trimis nici o sună.
-Dar nu ştii cam în ce ţară se află ?
-Precis nu ştiu...dar cred că e pe undeva prin America de Sud.
-Şi asta e tot ce poţi să ne spui? întreabă Sinclair privind-o ţintă pe bătrână în ochi.
-Da, domnul meu. Fireşte, însă se prea poate să fi uitat ceva. Dar, acum, domnilor, eu ce să mă fac? În casa asta îngrozitoare nu pot să rămân.
-Nici nu e nevoie, nu-i aşa Sinclair? întreabă Collins.

Sinclair se scărpină în barbă.

-Nu prea ştiu- dar unde ai vrea să te duci?
-Cred că în Forest Gate, la sora mea.

Collins îl trase pe inspectorul-şef mai la o parte.

-Las-o să plece. Fireşte, însă, va trebui supravegheată. Ne-ar putea fi de folos.
-Bine, spuse inspectorul-şef adresându-se menajerei, poţi pleca. Dar să ne laşi adresa, căci va trebui să te chem ca martor...Nu trebuie , îmsă, să flecăreşti despre afacerea asta! Ai priceput?
-Atunci mă duc să împachetez, spuse femeia, îndepărtându-se.

Collins se uită după ea.

-Ce părere ai de ea?
-Îmi face impresia că ne-a spus adevărul.

Collins râse.

-Da, adevărul, dar nu tot. E foarte şireată, bătrâna.
-Ce vrei să spui cu asta?
-Când o fiinţă cinstită îti povesteşte o istorie oarecare şi încearcă să-ti ascundă ceva, se trădează uşor. Când ai de-a face cu o fiinţă vicleană, îţi face o mutră nevinovată şi te înşeală mai mult ca sigur.
-În închipuirile tale! Eu n-am băgat de seamă nimic nefiresc la ea.
-Bine, vom vedea.
-Acum, cred că aş face foarte bine dacă m-aş înapoia la birou, să redactez raportul. Nu putem tăinui multă vreme afacerea asta. Vii cu mine?
-Urcă-te în maşina mea...deşi eu am alt drum!
-Încotro ? Întreabă celălalt, mirat.
-Cineva trebuie să aducă la cunoştinţă fetei cele întâmplate. E o însărcinare foarte neplăcută, dar cu toate acestea voi pleca în Devonshire şi nădăjduiesc să ajung la vreme.
-La vreme?
-Da, înainte ca vestea să se fi răspândit până acolo.
-După cum văd, ai şi alte gânduri. Numai pentru a-i cruţa fetei o durere prea mare, faci drumul acesta?

Collins râse.

-Aş vrea să cunosc familia mai bine.
-Dar familia e alcătuită numai dintr-o singură persoană.
-Mă rog.

Cei doi au ieşit afară, în pieaţetă.
Câţiva oameni, în stradă aratau cu degetul spre casă.

-Ce dracu înseamnă asta? întreabă Sinclair, în vreme ce Collins dadea drumul motorului.
-Habar n-am - urcă-te! şi maşina se urni din loc.

Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Sus In jos

Mesaj Scris de Anna la data de Vin Ian 03, 2014 9:21 am

Next

In viata trebuie sa stii cum sa joci ca sa ramai in picioare. 

Anna
Nivel 2
Nivel 2

Data de inscriere : 28/07/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Ionuţţţ. la data de Vin Ian 03, 2014 10:38 am

Next Assa Next bounce

Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexa la data de Vin Ian 03, 2014 11:18 am

Cînd au ajuns în Bond Street, un vţntător de ziare ţipa cît îl ţinea gura:
,,Secretarul de stat Sir James ucis în propia sa locuinţă''.

-Dumnezeule mare! strigă inspectorul-şef, scos din sătite.

Collins opri maşina şi cumpără ediţia specială.

-Ce zici de toate astea? mormăi Sinclair.
-Să plecăm mai bine la Yard! răspunse Collins, dînd drumul motorului.

* * *

Domnul Boyce era un om de vreo cincizeci de ani. Avea în spatele lui o carieră de jurist foarte glorioasă. El ascultă foarte tăcut raportul lui Sinclair, care venise însoţit şi de Collins. Detectivul particular nutrea cel mai adânc respect pentru Boyce.
În timp ce Sinclair îşi înainta raportul, Collins s-a îndreptat spre telefon.
După vreo câteva convorbiri telefonice a pus receptorul în frucp şi a spus:

-Am vorbit cu redactorul de la ,,Evening Post''. L-am întrebat de unde cunoştea detalile omorului şi mi-a răspuns ca de la Biroul Central de Presă. Pretinde ca i-a venit un comunicat. Şi ştii ce mai spune ?
-Habar n-am. răspunseSinclair, sec.
-Pretinde că Biroul Central de Presă a căpătat o notiţă pe o gîrtie en-tete de la Scotland Yard contrasemnată de inspectorul-şef Sinclair.

Sinclair se învineţise la faţă.
Boyce se uită la el cu coada ochiului,

-Domnule comisar, doar n-o să credeţi că eu am fost acela care am dat nota ? vorbi Sinclair, înciudat.
-Sinclair a fost toata vremea cu mine, spuse Collins, aşa cp ar trebui să căutăm soluţia în altă parte. Mă gândesc la persoana care ne-a telefonat. Mi-e teamă că omul a mers cam departe, şi ne-a oferit astfel un punct de reper.
-Ar fi bine să vedem documentul, spuse Boyce.
-Am şi rugat Biroul Central de Presă să ne pună documentul la dispoziţie şi mi s-a făgaduit că ni-l va trimite fără întărziere.

Collins se întoarse apoi spre Sinclair.

-Spuneai că vocea care ti-a telefonat aparţine unei femei? -Da, aşa mi s-a părut. Dar se poate să fi fost şi o voce de bărbat.
-Sau poate altceva? întrebă Collins.
-Ce vrei să spui? se miră Boyce.
-Se poate să fi fost vocea unui băietaş.
-A, nu cred asta!
-Acum o să mă duc acasă să mă schimb şi să mai mănînc ceva înainte de a lua trenul de noapte., spuse Collins. Dacă vrei, vino să mănînci cu mine, îl pofti pe Boyce. Aş fi foarte bucuros.
-Mulţumesc, cu plăcere.

În clipa aceea, i s-a adus lui Sinclair o scrisoare pentru care acesta a semnat de primire.
Poliţistul a rupt plicul cu înfrigurare şi a scos afară o hîrtie adresata Biroului Central de Presă. Hârtia purta parafa înaltei instituţii poliţieneşti.
Scrisoarea scurta, bătută la maşină, sună astfel:

"Stimate domn! sânt ânsărcinat să vă comunic că astăzi după-amiază, secretarul de stat Sir James a fost ucis în locuinţa sa din piaţa Leveson.
Glontele l-a nimenit în tâmplă, moartea producîndu-se fulgerător.
Până în clipa de faţă nu conoaştem mobilul crimei.
Ucigaşil a dispărut fără a lăsa vreo urmă. Scotland Yard, care a preluat afacerea, va institui în curînd un premiu pentru cel care va furniza informaţii în legătură cu acest caz. ''

Arthur Sinclair, Inspector-şef la Departamentul de Criminalistică. "

Sinclair, zăpăcit, puse scrisoarea pe birou.

-Trebuie să păstrăm scrisoarea cu străşnicie, spuse Boyce. E un document foarte important.
-Plicul trebuie să fie păzit cu şi mai mare străşnicie, spuse Collins, linistit.

Ceilalţi doi se uitară miraţi la el. Detectivul particular avea în mână plicul scrisorii.

-Ce vrei să spui?
-Ora două şi patruzeci şi cinci. Scrisoarea aceasta a fost predată mai înainte de a se fi înfăptuit crima.

Cei trei oameni se uitară unul la altul, tăcuţi.