Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.
Povesti de groază
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Superstitii de Halloween

4 participanți

In jos

Superstitii de Halloween Empty Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de Raluca Mar Oct 15, 2013 12:39 pm

Cand e timpul pentru sarbatorirea Halloween-ului, oamenii devin mai superstitiosi. Sunt destul de multe superstitii si mituri despre Halloween si multi oameni au o credinta puternica in ele. Printre cele mai intalnite superstitii de Halloween sunt mai multe feluri: superstitii despre animale, despre vrajitoare, lilieci in casa si multe altele.
Mai jos puteti gasi cateva dintre superstitiile de Halloween

Pregatirea pentru "cina tacuta", inseamna ca nimeni nu o sa vorbeasca in timpul cinei, astfel incurajand spiritele sa vina la masa

Se zice ca, daca o fata nemaritata isi tine sub perna in noaptea de Halloween ierburi derozmarin si o moneda de sase penny de argint este foarte probabil ca exact in acea noapte sa-si viseze viitorul sot

Se spune ca daca in noaptea de Halloween auzi pasi in spatele tau, ar fi bine sa nu te intorci pentru ca este un mort care te urmareste. Iar daca cumva te intorci este foarte probabil ca sa treci in lumea nefiintei destul de curand

Oamenii cred ca daca in noaptea de Halloween o fata care merge la un izvor de apa ducand in mana o lampa, este probabil sa-si vada sortitul in reflexia apei

Exista o zicala veche care suna cam asa "Pisicile neagre aduc ghinion". Mai demult se credea ca pisica neagra este Diavolul sau sunt spirite costumate

Obisnuia sa se creada ca Satana era adunatorul de nuci. Deasemenea nucile erau folosite ca farmece magice in noaptea de Halloween

Daca te imbraci pe dos cu hainele si in noaptea de Halloween umbli cu spatele, se poate sa vezi o vrajitoare pe cer. Oamenii credeau ca vrajitoarele sunt Diavolul sau sunt persoane consumate de rau

O vorba veche spunea "daca in noaptea de Halloween se stinge una din lumanarile aprinse inseamna ca esti in camera cu o fantoma"

Daca suni un clopotel in noaptea de Halloween o sa sperii toate spiritele rele din jurul tau
Multi oameni credea ca in noaptea de Halloween bufnitele se vor avanta in jos pentru a manca ramasitele celor morti. Tot ei credeau ca daca o sa-ti ti buzunarele scoase in afara nu o sa fi in primejdie

Se spunea ca daca in noaptea de Halloween un liliac o sa-ti intre in casa, spiritele rele si fantomele sunt foartea aproape si liliacul o sa le dea drumul inauntru

Oamenii obisnuiau sa creada ca, daca de Halloween liliecii vor iesi mai repede si vor fi jucausi o sa vina vreme frumoasa

Daca in seara de Halloween un liliac se invarte de trei ori in jurul case tale, moartea va veni cat de curand

Pentru a speria spiritele rele de Halloween ar fi bine sa arzi toate oasele de animale in gradina din fata casei sau sa pui o poza cu un animal aproape de usa dormitorului

Daca privesti un paianjen de Halloween, poate sa fie spiritul unei persoane dragi care a murit

In Marea Brtianie, pentru a vedea daca o femeie este sau nu vrajitoare, era aruncata in apa. Daca plutea, cu siguranta ca era vrajitoare. Daca se ineca, nu era vrajitoare.

Daca bati in lemn, ghinionul va fugi de tine

O persoana care este nascuta de Halloween poate vedea si vorbi cu spiritele

Cel care in noaptea de Halloween va coji un mar si va avea cea mai lunga si continua coaja, va avea o viata lunga.

Daca arunci in spate coaja marului, initiala care se va forma in urma caderii, va fi initiala viitoarei perechi.

Daca ajungi la o intersectie si asculti vantul, vei afla cele mai importante lucruri care ti se vor intampla in urmatoarele 12 luni.

Raluca
Raluca
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 318

Data de inscriere : 24/07/2013


Sus In jos

Superstitii de Halloween Empty Re: Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de Alexa Mar Oct 15, 2013 1:19 pm

ultima...
cea cu lumanarea stinsa in noaptea de halloween
si cea cu cojile de mar

le voi incerca
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

Superstitii de Halloween Empty Re: Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de Raluca Mar Oct 15, 2013 1:34 pm

Sa imi spui ce ai reusit Very Happy
Raluca
Raluca
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 318

Data de inscriere : 24/07/2013


Sus In jos

Superstitii de Halloween Empty Re: Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de Alexa Mar Oct 15, 2013 1:35 pm

iti spun
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

Superstitii de Halloween Empty Re: Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de tudor Mier Oct 16, 2013 1:59 am

mda imi spune si mie cineva cei aia o intersectie sa incerc si eu ultima
tudor
tudor
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 386

Data de inscriere : 18/08/2013


http://darkness-knight.forumgratuit.ro

Sus In jos

Superstitii de Halloween Empty Re: Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de Raluca Mier Oct 16, 2013 3:36 am

cauta si tu pe net=]]]]]
Raluca
Raluca
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 318

Data de inscriere : 24/07/2013


Sus In jos

Superstitii de Halloween Empty Re: Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de Alexa Mier Oct 16, 2013 3:55 am

sti unde se unesc 4 drumuri intrun punct?
Aia e o intersectie
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

Superstitii de Halloween Empty Re: Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de Lenalee-chan Mar Aug 12, 2014 11:25 am

Deci chiar m-ai facut curioasa. Smile) o sa incerc faza cu hainele pe dos.
In rest majoritatea le stiu de la bunica mea, insa unele chestii is noi pentru mine...interesant
Lenalee-chan
Lenalee-chan

Mesaje : 26

Data de inscriere : 04/07/2014


Sus In jos

Superstitii de Halloween Empty Re: Superstitii de Halloween

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum