Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.
Povesti de groază
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pisicile negre.

3 participanți

In jos

Pisicile negre. Empty Pisicile negre.

Mesaj Scris de Ionuţţţ. Mier Mai 21, 2014 10:11 pm

Pisicile negre.
Cu toţii ştim legendele despre câinii negri care se spune că sunt de fapt şi de drept demoni pe pământ,însă nu este nici măcar o superstiţie despre ei,în schimb,avem superstiţiile despre pisicile negre care,dacă îţi taie calea,o sa ai ghinion sau o sa se întâmple ceva rău. Ei bine,pisicile nu sunt demoni pe pământ,ele având o altfel de poveste. Pisicile sunt cunoscute în antichitate,pentru egipteni, ca fiind fiinţe divine ce erau tratate regeşte,la decesul uneia,făcându-se slujbă religioasă specială. Alţii aseamănă pisica ca şi vestitul papagal de pe umărul drept al fiecărui pirat care a navigat pe mări,deoarece,pisicile negre erau mâna cea dreaptă a vrăjitoarelor. Pe scurt,pisicile negre se spune că deţin spirite ale vrăjitoarelor moarte în trecut,unele că sunt chiar vrăjitoare transformate şi blocate în forma animală. Cu toţii am văzut filme cu vrăjitoare sau vrăjitori şi cred că toţi am observat faptul că aproape fiecare avea câte un animal de companie,cel mai des întâlnindu-se pisica neagră sau corbul. Despre corb,o să vorbesc altă dată. Revenind,atunci când o pisica neagră îţi taie calea,ai ghinion,când spargi o oglindă ai ghinion,dacă treci pe sub o scară sau deschizi o umbrelă în casă ai ghinion. Un lucru pe care nu îl ştiu mule persoane e că dacă o pisică neagră trece în faţa unei oglinzi,aceasta ori va muri după puţin timp,ori o va lua razna,pe scurt,va turba. Majoritatea persoanelor ţin în casă pisici albe care se spune că alungă spiritele rele. S-a ajuns la concluzia cum că pisica neagră ar fi o vrăjitoare,deoarece,în Irlanda la Dublin,William McGregor susţinea că a văzut într-o noapte trecând în faţa casei lui o pisică care s-a ascuns după un copac. Ceea ce este ciudat este că pisica mergea în doua picioare,iar la ieşirea din ascunzătoare,în loc de pisică,a ieşit o femeie înaltă,îmbrăcată cu o rochie lungă şi neagra,cu mănuşi transparente,cizme ce păreau de piele şi o pălărie mare pe cap,ziua următoare,descoperind că copacul după care s-a ascuns pisica era uscat şi pricăjit. Dacă pisica (neagră) îţi taie calea ai ghinion deoarece,se spune că acestea lasă un miros în urma lor,asemănător cu al parfumului,ce aduce rău fiecărei persoane care îl miroase. Încă un lucru,nu este bine să ţi în casă pisici de culoarea ochilor diferită,se spune că pisica este dominată de spirite rele,dar şi bune,pe vremea indienilor,acestea fiind folosite ca ofrandă pentru duhul acestora,cele care scăpau fiind recunoscute ca „Zei”.

Ionuţţţ.
Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 349

Data de inscriere : 18/07/2013


Sus In jos

Pisicile negre. Empty Re: Pisicile negre.

Mesaj Scris de Alex Joi Mai 22, 2014 10:11 am

Imi plac isiciledar nu vreau sa cred ca ele contin sufletul unor vrajitoare : (
Adevrul doare
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

Pisicile negre. Empty Re: Pisicile negre.

Mesaj Scris de Alexa Joi Iul 10, 2014 5:21 am

Nu cred ca e adevarat ca ele detin suflete de vrajitoare sau spirite rele. Am avut multe pisici la viata mea, mai ales negre albe si tigrate gri. Si ce mama naiba aveam pisica neagra cu ochi de culoare diferita (unul verde altul albastru) si nu s-a intamplat nimic, ba chiar statea in fata oglinzi toata ziua si n-a turbat...aste-as povesti de spus copiilor în plus...daca stam sa ne gandim, dupa cum ai spus si tu...egipteni le venerau...asa ca ele nu pot fi rele.
Sunt doar niste fiinte dragalase ce cer imbratisari si mangaieri si apa si mancare ce e gresit in asta ?
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pisicile negre. Empty Re: Pisicile negre.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum