Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.
Povesti de groază
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Insula Alcatraz, SUA

2 participanți

In jos

Insula Alcatraz, SUA Empty Insula Alcatraz, SUA

Mesaj Scris de Ionuţţţ. Lun Iun 16, 2014 9:13 am

Cu o lunga si interesanta istorie, insula Alcatraz, din largul coastei vestice a Statelor Unite ale Americii, a gazduit, in afara de un far, un fort si o inchisoare militara, un celebru penitenciar federal - astazi muzeu - in care a fost detinut, printre altii, Al Capone, cel mai cunoscut dintre gangsterii Americii. Iar inchisoarea federala de la Alcatraz e scena unor aparitii ciudate si sunete stranii, toate puse pe seama faptului ca aici s-au petrecut niste morti violente, ale unor oameni care oricum aveau multe pe constiinta, iar spiritele lor nu si-au gasit inca linistea, drept care nu-i lasa in pace nici pe cei vii. Cum insula si mai ales fosta inchisoare sunt azi obiective turistice foarte populare, reputatia de loc bantuita e intretinuta in special de relatarile vizitatorilor, dintre care unii afirma ca au auzit cu urechile lor oameni tipand si vorbind si usi trantindu-se in interiorul inchisorii. Dar si cativa gardieni si politisti si-au adus contributia la consolidarea faimei bizare a locului, povestind ca au vazut si auzit fantome; exista si o relatare a unui martor care a auzit un sunet de banjo venind dinspre dusuri(!). Oricum, multa lume e convinsa ca spiritul lui Al Capone e inca la Alcatraz, ceea ce sporeste celebritatea insulei si a puscariei aferente.
Ionuţţţ.
Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 349

Data de inscriere : 18/07/2013


Sus In jos

Insula Alcatraz, SUA Empty Re: Insula Alcatraz, SUA

Mesaj Scris de Alexa Mier Iul 09, 2014 10:11 am

Din cate stiam eu Al Capone nu a fost la alcatraz...ci altundeva...(numai stiu locul dar tot ceva de gen e). In Alcatraz au fost Pasararul (sau ceva în gen poti căuta.) si alti criminali renumiti, dar nu şi Al Capone...cel putin aşa stiu eu. Si mai stiu că Al Capone nu a murit într-o înschisoare
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum