Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.
Povesti de groază
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Victima fantomei

5 participanți

In jos

Victima fantomei Empty Victima fantomei

Mesaj Scris de Alex Sam Aug 17, 2013 9:11 am

Bună tuturor!M-am gândit să fac o poveste cu vreo 5 capitole şi sper să vă placă.Primul capitol nu e chiar infricosator dar se va pomeni si de fantome.Povestea are un sâmbure de adevăr dar 80% sunt compuse de mine.Voi pune next la 2 comentarii sau mai mult.Sper să vă placă.


Capitolul I-Aparitia Gretei


Era ultima săptămână de vară...afară ploua cu găleata şi bătea un vânt puternic de rupea arborii.Diana stătea în camera ei şi privea prin fereastră furtuna de afară.Se gândea la clipele urâte care iau distrus viata.Visa să devină şi ea un om normal,fără probleme.Deşi nu se deosebea moral şi fizic de ceilalţi copii,era diferită.De mică auzea voci noaptea când se culca,auzea amenintari.De fiecare data când incerca sa le ignore,se intâmpla ceva:fie era s-o loveasca o masina,fie nimerea in locuri unde se prabusea ceva peste ea.Mama ei n-o credea,ii părea ca e imaginatia ei de copil,insă când atinse vârsta de 10 ani incepu sa se ingrijoreze.Nu vroia s-o trimita la psihologi,asa ca incerca sa petreaca tot mai mult timp cu Diana.Vocile pe care ea le auzea ii spuneau ca va muri peste exact 10 ani dupa ce a inceput sa le auda.Deci ea avea 15,vocile a inceput sa le auda la 5.Mai ramâneau zile numărate până la ziua cu pricina.Dintr-o dată in cameră intră mama ei,Elena.

Elena:Diana,hai să privim un film impreuna ce zici?
Diana:N-am chef mama...
Elena:Te rog!Oricum n-ai ce face.
Diana:Voi gasi eu o ocupatie,nu-ti face griji.
Elena:Te rog...vino sa ne uitam impreuna la un film.Diana era sa refuze insa se gândi la câte clipe i-au rămas aşa că acceptă.Merseră amândouă ân salon.Elena aprinse TV-ul şi mutase canalul la un film de comedie.Filmul era atât de haios încît Diana uitase de tristeţe.Ridea tot timpul şi se simmţea fericită.După ce se terminase filmul Elena spuse:
Elena:Ce-ar fi sa ne jucam in ceva?
Diana:Deci?
Elena:Să ne jucăm în jocul ala care ti l-am dat 2 ani in urma.Lego sau ce mai era.
Diana:Ok.Plec la etaj să-l iau.Diana urcă scările fericită gândinduse la distracţie.Uitase de problema ei,se simţea fericită.Când ajunse în camera ei incepu sa caute jocul sub pat.Îl găsi.Când să se întoarcă,împietri şi scăpă cutia din mână.În faţa ei era o fantomă cu părul negru,cu o rochie neagră şi cu ochii gri.
Diana:Cine eşti?Ce vrei?Cum ai ajuns aici?
Fantoma:Bună dragă.Poţi să-mi spui Greta.
Diana:Ce vrei de la miune?Lasă-mă!!!
Greta:Am venit să-ţi spun că nu o să mai auzi voci la noapte...oricum in curînd vei muri.Greta dispăru într-un nor de prafFericirea Dianei o părăsi.Începu iarăşi să fie tristă dar luă jocul şi plecă la mama ei.
Dimineaţa mama ei plecă in oraş.Diana rămase singură acasă într-u cît îi era somn.Când se trezi,plecă la bucătărie.Îşi luă o cană.Când se întoarse,Diana o văzu pe Greta.Diana scăpă cana din mîini.

Greta:Hei Diana,uite,m-am gândit ieri mult la problema ta.
Diana:Ceee?Ce vrei să spui?
Greta:Păi referitor la problema cu moartea...
Diana:O să mă laşi?
Greta:Nu!
Diana:Atunci ce vrei să spui?
Greta:M-am gândit să te scap de chinuri şi să te omor acum.Greta luă cuţitul de pe masă şi sări pe Diana.Aceasta căzu la pământ însă reuşea să se apere.Greta o privea diabolic,ochii erau aţintiţi asupra Dianei.Diana însă se putea apăra,Îndrepta şi ea cuţitul spre Greta care se străduia din răsputeri.
Greta:Predăte!Moartea ta va fi mai uşoară.
Diana:Nu!Vreau să trăiesc!
Greta:Nu vei putea să te aperi!Sunt mai puternică!
Diana:Ba nu!Diana opunea o rezistenţă ce o enerva pe Greta.În cele din urmă Greta aruncă cuţitul şi luă o funie din nicăeri.O ridică pe Diana şi începu s-o sugrume cu funia.Greta îi ţinea mîinile la spate.Diana nu putea face nimic.Se făcu albastră la faţă şi simţea cum moartea îi ia sufletul...


Sfârşitul capitolului I
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

Victima fantomei Empty Re: Victima fantomei

Mesaj Scris de Alle. Sam Aug 17, 2013 10:09 am

Neeeeext!!
Alle.
Alle.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 402

Data de inscriere : 18/07/2013


http://povestidetotfelul.forumgratuit.ro

Sus In jos

Victima fantomei Empty Re: Victima fantomei

Mesaj Scris de Raluca Sam Aug 17, 2013 10:14 pm

Prea tare next Very Happy
Raluca
Raluca
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 318

Data de inscriere : 24/07/2013


Sus In jos

Victima fantomei Empty Re: Victima fantomei

Mesaj Scris de Alex Vin Aug 23, 2013 1:15 am

Capitolul II-Călăretul


...Deodata in casa intra Elena.Greta dispăru iar Diana leşină.Mama Dianei se sperie şi fugi lîngă ea.Peste
câteva clipe Diana se trezi.Observă că Greta dispăruse şi că mama ei era alături.Când ea o întrebă ce-a păţit,Diana răspunse că s-a simţit rău.Apoi,Diana a plecat în camera ei.
Diana:Oare cât pot să mai sufăr?!E oribil!Acum era să mor,din cauza Gretei!Vreau să rămân vie!Nu e corect aşa!Diana continua să vorbească cu sine însăşi când in camera intra mama ei şi spuse:
Elena:Hey,Diana!Cu cine vorbeai?
Diana:La telefon...
Elena:Ok.Uite,m-am gândit să pleci la bunica ta astăzi.
Diana:De ce?
Elena:Păi să mai stai şi pe la ea.Şi nu va dura mult,vreo 2 zile.Peste câteva ore,Diana plecă la bunica ei,care trăia într-un sătuc la marginea unei păduri.De asemenea era acolo şi un râu care despartea padurea de sat.Bunica Dianei,Sara,era o femeie care credea şi ea in spiritism.Când Diana de mica ii spunea despre vocile pe care le aude,Sara o credea.Diana nu ştia de ce dar avea incredere in bunica ei. Când ajunse la bunica ei,Diana incepu sa-i spuna de Greta.
Diana:...Şi deci a luat cuţitul de pe masă şi s-a năpustit asupra mea!
Sara:Serios?
Diana:Da!Eu ma aparam aşa că ea luă o funie şi incepu să mă sugrume,dar a intrat mama aşa că a dispărut.Dar bunico,spune-mi te rog,de ce mă crezi?
Sara:Pentru ca...şi eu am avut acceaşi problema...
Diana:Şi cum ai scăpat de fantoma aia?
Sara:Pai,daca vrei sa scapi de ea...va trebui s-o omori.
Diana:Cum???Nu pot!
Sara:E unica şansă!Va trebui s-o străpungi cu cuţitul!Dar,să nu vorbim despre asta acum...mai bine sa ne ocupam cu altceva.Fetele mai discutara mai privira TV apoi s-au culcat.Pe la vreo 00:00 Diana se trezi.Auzi afara un zgomot cidat,de parca cineva rodea ceva.Apoi văzu o lumina alba in forma unui om.Ea ieşi afară dar nu văzu nimic.Mai făcu câţiva paşi şi auzi paşi in urma ei.Când se întoarse văzu un om călare pe un cal.Faţa călăreţului nu se vedea.Acesta insă-şi scoase sabia din teacă şi o îndreptă spre Diana.Aceasta ţipă şi o luă la fuga.Nu putea fugi bine în pijama ei de noapte (era de tip rochie).În urma ei auzi vocea călăreţului:
Călăreţul:Moarte!Moarte!
Diana:Nu!TE rog,lasa-ma!
Calareţul:Moarte victimei!Vocea călăreţului se auzea tot mai aproape de Diana care deseori îşi încîlcea pijama prin rădăcini de copac.Trecuse podul şi fugi spre pădure unde se ascunse după un copac.Se simţi uşurată într-u cât nu mai vedea călăreţul.Deodata sabia se izbi cu tăişul de copac exact lîngă capul Dianei.
Călăreţul:Moarte victimei!Moarte!
Diana:Cine tea trimis?Te rog lasa-ma.
Călăreţul:În slujba stăpînei am intrat aşa că voia ei o îndeplinesc!Moarte!
Diana:Stăpîna?E Greta!Călăreţul o ajunse pe Diana care fugea speriată prin pădure.Deodată observă o lumină de torta încerca sa fuga acolo,dar călăreţul sări inaintea ei.Diana se retrase in urma.Deodata se împiedica de o radacina şi căzu.Călăreţul o ajunse.
Călăreţul:Uite şi sfîrşitul tău!
Diana:Doamne ajută-mă!Te rog scapă-mă de aici.
Călăreţul:Nimeni nu te va ajuta!El ridica sabia.
Diana:Nuuuuuuuu!!!Călăreţul îndrepta furios sabia spre Diana când începu să ia foc.Acesta incepu să urle şi scăpase sabia din mîini.Deodata Diana auzi vocea Sarei care striga."Străpunge-l!".Diana luă sabia şi îl înjunghiase pe călăreţ care a răcnit puternic şi dispăruse.
Diana:Bunico!Ai venit!Îţi mulţumesc!Cum ai ştiut ca sunt aici?!
Sara:M-am trezit şi am văzut că nu erai in pat.Aveam o presimţire rea aşa că am luat torţa şi am ieşit afară.
Diana:Şi mai departe?
Sara:Am auzit ţipete peste pod aşa că am trecut şi eu podul şi te*am văzut pe tine cu cineva care te ataca.Era un demon invocat de cineva!
Diana:Greta!Ea l-a trimis!E vina ei!
Sara:Acum să mergem în casă.Trebuie să ne liniştim puţin.Sara şi Diana au plecat in casă iar apoi au adormit.De data aceasta nimic nu le-a trezit din somn.Dimineata pe la vreo 7:00 le-a trezit un zgoomot de parcă cineva zgârâia ceva.Când au ieşit afară au văzut pe perete scris:"Moarte Dianei,victima fantomei!"...


Sfârsitul capitolului III
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

Victima fantomei Empty Re: Victima fantomei

Mesaj Scris de Alle. Vin Aug 23, 2013 9:32 am

Next !!Next!! Prea tare !!
Alle.
Alle.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 402

Data de inscriere : 18/07/2013


http://povestidetotfelul.forumgratuit.ro

Sus In jos

Victima fantomei Empty Re: Victima fantomei

Mesaj Scris de Alexa Vin Aug 23, 2013 9:46 am

Super...astept next.
Alexa
Alexa
Nivel 3
Nivel 3

Mesaje : 570

Data de inscriere : 14/07/2013


https://povesti-intunecate.forumgratuit.ro

Sus In jos

Victima fantomei Empty Re: Victima fantomei

Mesaj Scris de Ave Andreea Lun Sept 02, 2013 3:31 pm

NEXT!Very Happy
Ave Andreea
Ave Andreea
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 116

Data de inscriere : 31/08/2013


Sus In jos

Victima fantomei Empty Re: Victima fantomei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum