Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Povesti de groază
Salut! Dacă îţi place să scrii, să desenezi sau pur şi simplu să citeşti legende înfricoşătoare, înregistrează-te aici!

Hai, apasă, apasă, apasă...apasăăăăăă!

Glumeam, eşti bine venit să te înregistrezi.
Povesti de groază
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Albert Manwart

+6
Alex
Anna
Alle.
Mihai
Alexa
Alina
10 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Alina Mier Oct 09, 2013 10:52 am

Capitolul IV : Toate lucrurle se leaga( Capitolul Final)





Am urcat scarile si am urcat printr-o trapa care ducea in living.
-O trapa in podea?!Cumde nu am observant asta??Si de ce vorbesc din nou singura??
Mda… am cautat in buctarie si in curte dar nici urma de Elena .Mai lipsea sa caut la etaj .Am stat si am cautat in toate camerele dar Elena era in dormitorul lui Albert .
-Si…cat ai baut ca sa stai asa de mult sa iti amintesti ce ai facut aseara !(spuse ea ironica)
-Ehh un fleac doar vreo doua sticle de vin.
-Interesant J).Bine lasand gluma la o parte chiar vreau o explicatie .
-Daca iti spun nu o sa intelegi asa ca va trebui sa iti spun povestea de la inceput.
-Ascult…
Dupa ce i-am explicat toata “sarada” si motivul pantru care eram in curte ea a raspuns,parca deloc surprinsa:
-Doamne ce va mai trece prin cap! Si, ati reusit ceva pacalindu-ma si facand numai ce va taie capul??
-Cred ca nu, dar acum nu o sa-mi ti o predica nu?
-Sigur ca nu.
-Bine dar, e ceva ce nu inteleg,ce a insemnat Lumina aia verde?
_Pai daca ai facut atatea ca sa afli ce era ciudat in viata mea ,ei bine o sa iti spun …dar te avertizez e o poveste lunga.Deci…
-Uite chiar vreau sa stiu povestea defampt deasta sunt aici ,dar am uitat de cineva.
-Asa e !! Saraca Lary cred ca e ingrozita!!
Si am cobort repede la subsol .
Cand am intrat biata Lary statea ghemuita pe masa cu lacrimi in ochi si tipa:”vreau acasa”
-Bine deci printesa adormita s-a trezit insfarsit!!
-Nu e delooooc amuzant!!Si ce naiba mai e si locul asta?!!
-Ehh poveste lunga mai pe scurt e subsolul.
-Bine Amy dar ce facem aici?
-Poveste si mai lunga,hai sa urcam si va lamuresc,(adauga Elena )
Deiciii….se pare ca acest caz se paroprie de sfarsit.Elena avea sa ne spuna totul ,ce se mai poate intampla…..?
Alina
Alina
Nivel 1
Nivel 1

Mesaje : 92

Data de inscriere : 15/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Ionuţţţ. Joi Oct 10, 2013 10:08 am

Tareeeeee Very Happy
Sefa baga next ca imi dau demisia Smile)
Ionuţţţ.
Ionuţţţ.
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 349

Data de inscriere : 18/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Alex Joi Oct 10, 2013 10:47 am

OMG!!!Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeext!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de alexx12 Dum Noi 10, 2013 2:34 am

Hai, baga next mai repede, acum am vazut povestea si pe forumul asta, si vreau neeeeeeeeeeeeeeeeext!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
alexx12
alexx12
Nivel 1
Nivel 1

Mesaje : 96

Data de inscriere : 08/08/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Alina Joi Noi 21, 2013 5:37 am


Am urcat sus .Ne-am asezat si am asteptat sa inceapa .
-Bine deci totul a inceput in seara in care a murit Albert.Eram pur si simplu distrusa iar gandul ca nu o sa-l mai  vad  nu-mi dadea pace.L-am visat 3 zile la rand si vroia sa imi  spuna ceva dare  nu imi dadeam seama ce .Dimineata urmatoare am gasit in camera lui o carte de-a mea cu un bilet in ea in care era desenata o cabana in padure  si un nume “Georgia Lamer”.Cabana aceea stiam ca o mai vazusem dar nu imi aminteam drumul spre ea asa ca nu am plecat sa o caut.Noaptea urmatoare am visat cum el  imi arata drumul spre cabana .Bineinteles ca a doua zi am mers pe drumul visat.Cand am ajuns mi-a raspuns o femeie tanara care se pare ca era nepoata ei.Am rugat-o sa ma lase sa vorbesc cu ea dar mi-a spus ca nu e disponibila .Dar nu am renuntat am implorat-o spundu-I toata povestea.Pana la urma a zis”cum vrei tu “cu un zambet ciudat pe fata cea ce m-a facut  sa am o presimtire rea.In casa am coborat pe scari la subsol unde era o multime de lume si mese de parca eram la o petrecre.M-am  plimbat printer ei  ca sa vad daca dau de ea.Oameni de acolo imi pareau asa diferiti .La un momendat m-am impiedicat de si am cazut peste ceva .Era un sicriu .Se pare ca ma aflam la priveghiul Georgiei .Iar partea cea mai rea era era ca sicriul era deschis.Inca putin si o luam in brate!O.o Imi era asa de rusine toata lumea se holba la mine .Nepoata ei  m-a ajutat sa ma ridic si ne-am intors inapoi in fata casei si razand mi-a spus :
 
-Cu siguranta ai fost sufletul petreceri!
-Care petrecere?Oricum un avertisment ar fi fost de folos.
   -Nu te prinzi prea repede.Oricum daca tot ai venit pana aici   o sa tea jut cu ce pot.Uite asta era cartea cu vraji a matusei .Este codat asa incat numai ea sa il inteleaga ca sa nu cad ape maini gresite.Tu trebuie sa traduci instructiunile iar restu se rezolva de la sine .Aici ai raspunsul pantru orice!Ai grija!
Am incercat luni de zile sa dezleg cartea dar nu am reusit .Limba asta e un fel de latina cu numere grecesti si unele simboluri pe care nu le inteleg.Am rasfoit cartea si am dat de o vraja care se numea “Comunicum du’ Spiritam Ω∑∏∆” sau cevova de genul.In fine cum alta obtiune nu aveam am incercat sa fac vraja respectiva.Tot ce am inteles de la instructiunile vrajii a afost ca trebuie sa folosesc ceva drag al  decedatului .Deftapt eu am facut cam aceeas prostie ca si voi .Am folosit partiturile ca sa fac siritisam.Doar ca am gresit si am eliberat un demon care ma chinuit vremuri indelungate. Defapt de aceea casa mea arata in halul asta .Cam acum 2 ani am reusit sa il along din casa cu o incantatie invatata de la o tiganca din orasul venin.Ma rog nu asta conteaza .Se pare ca aseara voi l-ati eliberat dinnou si presupun ca sunteti si voi blestemate acum.Vedeti de ce am vrut sa va tin departe? Ca sa va apar!
-Si ce vom face? Intreaba Lara.
-Trebuie sa ma gandesc!Oricum e deja  ora 8 asa ca mai bine v-ati duce acasa inainte sa se trezeasca parintii vostri.

In drum spre casa….
Alina
Alina
Nivel 1
Nivel 1

Mesaje : 92

Data de inscriere : 15/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Anna Joi Noi 21, 2013 11:06 am

neeexttt geniaaalllll Very Happy Smile))
Anna
Anna
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 201

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Alex Joi Noi 21, 2013 11:14 am

Chiar e next?Nu-mi vine sa cred ca vad next Very Happy Very Happy Doamne ce tare e povestea cu demonul si cu aia din padure!Baga neeeeeextttttt
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Raluca Joi Noi 21, 2013 11:16 am

Alex e in al 9-lea cer Smile) Foarte tare next
Raluca
Raluca
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 318

Data de inscriere : 24/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Alina Lun Mar 10, 2014 9:36 am

In drum spre casa….
-Cum dracu mai dorm eu la noapte? Intreaba Lara usor ironica si nepasatoare .
-Serios?!-o persifla Ami–Chiar nu ai ceva mai inteligent de spus?
-Scuze ca nu am nici o fraza filozofica la indemana dar incerc din rasputeri sa nu ma gandesc la ce s-a intamplat acolo.Sigur nu suntem “blestemate” asa ca hai sa uitam si a nu mai vorbim niciodata despre asta.
-Da tu crezi ca merge chiar asa?Acum e si problema noastra.Sigur gasim noi o rezolvare.
-Singura rezolvare la care ma gandesc eu acum este: cum sa nu fiu pedepsita pen tru urmatorii 10 ani!!
Nu am continuat discutia, am preferat sa raman tacuta tot drumul fiindca era clar ca inca era in stare de soc dupa toate astea …si cand e speriata nu ai cum sa te intelegi cu ea.
Am ajus acasa( intrand pe geamul din bucatarie) si din fericite era inca devreme asa ca ai mei nu se trezisera inca, si nici dinspre casa Larei  nu s-a auzit nici un tipat  cearta deci cred ca a avut acelas noroc ca si mine.
Se facuse 11 deja iar eu inca eram blocata intr-un colt al casei incercand sa gandesc la toate cele intamplate, ca doar poate poate gasesc vreo solutie.Prima idee era sa o cauam dinnou pe acea tiganca ca sa ii cerem ajutorul,dar din cate stiu eu, acum un an s-a desfiitinat fabrica de zahar care mai tinea cat de cat satul pe picioare.Asa ca acum sigur locul e complet pustiu.Si alta problema era ca paintii nostri nu ne-ar fi lasat in veci sa mergem cu o femeie “fara toate tiglele pe casa” 60 de kilometri pe jos ca sa gasim o ghicitoare intr-un sat in care,defapt nu mai locuieste nimeni.Deci daca tineam neaparat sa facem asta trebuia sa plecam pe timpul noptii si sa mergem pe drumul prin padure ca sa ajungem la timp inapoi acasa. Iar gandul de a merge noaptea zeci de klometri printr-o padure sinistra imi dadea fiori reci pe sirea spinarii. A doula idee era sa o lasam pe Elena sa isi resolve problemele si sa imi vad de viata…DAR PUR SI SIMPLU NU PUTEAM FI ATAT DE LASA INCAT SA LAS LUCRURILE IN VOIA SORTII.ACUM SUNTEM IMPRENUNA IN ASTA SI NU AM DEGAND SA MA DAU BATUTA ORI CE AR FI!!!!!!!
Dar nu sunt sigura ca lara va fi de aceas parere…
Si totus, daca Lara vrea sa stea de o parte eu nu am de gand sa o opresc.

La ora 18:00 am de gand sa ma duc la Elena sa vedem ce o sa facem.
Alina
Alina
Nivel 1
Nivel 1

Mesaje : 92

Data de inscriere : 15/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Alex Lun Mar 10, 2014 11:53 pm

Minuneeeeeeeeeeeeeee!Ai bagat next!!!Bravo sotie,diseara iti fac eu mancare ca ai bagat next!
Asa acum serios Alina,vreau next,il astept si sper ca nu va dura 10 ani!
Alex
Alex
Nivel 2
Nivel 2

Mesaje : 333

Data de inscriere : 28/07/2013


Sus In jos

Albert Manwart - Pagina 2 Empty Re: Albert Manwart

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum